Türkiye Kano, Yelken ve Su Sporları Haberleri

TÜRKİYE YÜZME FEDERASYONU HAKKINDA

TÜRKİYE YÜZME FEDERASYONU HAKKINDA

TÜRKİYE YÜZME FEDERASYONU
TÜRKİYE YÜZME FEDERASYONU

Türkiye Yüzme Federasyonu ilk olarak 1957 yılında kurulmuştur. Kuruluşundaki amaç ülke genelinde yüzme faaliyetlerini geliştirmek ve bu alanda başarıları yurt dışına da taşımaktı. Türkiye Yüzme Federasyonu ülke genelinde yapılan tüm yüzme faaliyetleri ve yarışmaları düzenlemek, kararlar almak, başarısını artırmak ve ülkeye yeni başarıları daha verimli sağlamak için kurulmuştur.

İlk olarak 1932 yılında yüzme, yelken ve kürek Su Sporları Federasyonunda yer almıştır. Bu üç dal birliğini uzun yıllar sürdürmüştür. Daha sonraları ise Türk Spor kurumu dahilinde Denizcilik Federasyonu kuruldu. Bu federasyon 1957 yılında kurulan ve göreve başlayacak olan Yüzme, atlama ve Su topu Federasyonu görevi devralmıştır.

Bu federasyon yurt dışına açılamamıştır. Daha çok İstanbul gibi sahil şeridi olan büyük şehirlerin olduğu bölgelerde sınırlı kalmıştır.

TÜRKİYE YÜZME FEDERASYONU KADROSU
TÜRKİYE YÜZME FEDERASYONU KADROSU

Başkanları

Türkiye Yüzme Federasyonu başkanları uzun yıllar federasyona büyük emekler harcamıştır. Özellikle ilk kurulduğu yıllar oldukça azimle geçmiş ve günümüzdeki yerini alması vakit almıştır.

 1. Amiral Mehmet Ali Ülgen
 2. Abdurrahman Benlioğlu
 3. Celal Gözem
 4. Zeki Rıza Sporel
 5. Kerim Bükey
 6. Rıza Salih Saray
 7. Sıtkı Eryar
 8. Fahiman Akdağ
 9. Seçkin Kırağı
 10. Haluk Toygarlığı
 11. Taygun Ertem
 12. Ahmet Mazhar Bozdoğan
 13. Erkan Yalçın

Türkiye Yüzme Federasyonu Bünyesi

Türkiye Yüzme Federasyonu bünyesinde bulunmak için amacınız doğrultusunda kurslara kayıt açtırabilirsiniz. Bu tür aktivitelerde genellikle erken yaşlarda çocuklar eğitim aldıkları hocalar tarafından yönlendirilmektedir. Böylece bunu uygun gören aileler de çocuklarının gelişim sağlayıp başarılar elde edebilmeleri için onları desteklemektedirler.

Türkiye Yüzme Federasyonu bünyesinde alınmış ödüller vardır ve bu ödüllere ulaşmak isteyen her birey uygun şartları oluşturup kayıt açtırabilirler. Haricen beli yaşlarda çocuklar velilerinden aldıkları izin evrakı ile kayıt olabilirler.

Tüm bunların yanı sıra federasyon tarafından 1. Kademe Yardımcı Yüzme Antrenoru Yetiştirme kursları açılmaktadır. Ayrıca hakemlik kurslarına da katılabilirsiniz. Antrenör seçme kurs neticelerini site üzerinden öğrenebilmektesiniz.

Yine bu alanda düzenlenmekte olan seminerlere de katılabilir detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 81 ilde temsilcilikleri bulunan Federasyon gelişim sağlamak amacı ile her desteği sunmaktadır.

TÜRKİYE YÜZME FEDERASYONU BÜNYESİNE KATILIM

TÜRKİYE YÜZME FEDERASYONU BÜNYESİNE KATILIM
TÜRKİYE YÜZME FEDERASYONU BÜNYESİNE KATILIM

Siz de yüzmek konusunda tutkulu ve başarılı olduğunuzu düşünüyorsanız gerekli işlemleri tamamlayarak federasyon bünyesine katılma şansını değerlendirebilirsiniz. Birçok dal ve yaşta şampiyonalara katılan ülkemiz son olarak Avrupa Gençler Şampiyonasında artistik başarılar elde ederek derecelere girmişlerdir.

Yine son olarak 22 Haziran 01 Temmuz 2018 tarihleri arasında düzenlenen Akdeniz oyunlarında ülkemize 1 gümüş ve 7 bronz madalya kazandıran millilerimiz azimle yarışmalara hazırlanmaya ara vermiyor.

Bir ülkenin elde ettiği başarılar elbette alanla alakalı kurumların sistematik ve geliştirici çalışma prensibine dayanır. Türkiye yüzme federasyonu bu anlamda gerçekten tüm gençlerin önünü açarak onları desteklemektedir. Son yıllarda belli başarılara imza atan federasyon oyuncuları umalım ki başarılarına devam etsinler.

 

 


Add Your Comment

* Indicates Required Field

Your email address will not be published.

*