Türkiye Kano, Yelken ve Su Sporları Haberleri

TÜRKİYE KANO FEDERASYONU HAKKINDA

TÜRKİYE KANO FEDERASYONU

TÜRKİYE KANO FEDERASYONU
TÜRKİYE KANO FEDERASYONU

Su üzerinde yapılan sporlarda kano ile yapılanı oldukça eski bir tarihe sahiptir. Kano sporu ülkemizde yeni yeni gelişmiş ve gelişmeye de devam eden bir spor dalıdır. Türkiye Kano Federasyon kuruluşu ise oldukça dönemeçli bir yol izlemiştir. Kano ile ülkemizin tanışması 1980’li yıllarda yabancı ülkelerin kendi ülkemizde bu sporu yapmaya başlaması dönemine dayanıyor.

İlerleyen dönemlerde bu spora merak salan Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğretim üyelerinden bazılarının 1991 ve 1992 yıllarında Köln Spor Yüksek Okulunda ve  Wnku sitesinden eğitim almışlardır. Tekrar ülkeye döndüklerinde ise 1993 ve 1994 yıllarında bu spor dalının eğitimi için branş açılmasını sağlayarak okulda eğitimini vermeye başladılar.

Aynı dönemlerde olimpiyatlara katılmayı isteyen ülkemizde bu spor dalı 1994 yılında Kürek Federasyonuna bağlanmıştır. 2002 yılı itibari ile Kano ve Rafting Federasyonu kurulur ve bu iki spor dalı birleştirilir. Ve son olarak 2008 yılında Türkiye Kano Federasyonu Kurulmuştur.

Türkiye Kano Federasyon başkanı Alper Cavit Kabakçı’dır. Kendisi 1982 Ankara doğumludur. Futbol, Bocce, Dart, Bowling, Satranç, Badminton branşlarında antrenör belgelerine sahiptir. Ayrıca Ulusal ve Uluslar arası bilimsel yayın organlarında toplam 12 adet makalesi, Uluslar arası Avrasya Spor, Eğitim ve Toplum Kongresinde en iyi özel sunum ödülünü almıştır. Oldukça başarılı bir federasyon başkanlığı yapan Alper Cavit Kabakçı başarısını disiplinli çalışmasına borçludur.

Kendisinin vekilliklerini ise Osman Ercan ve Doç. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu yapmaktadırlar.

KANO SPORU ÇEŞİTLERİ
KANO SPORU ÇEŞİTLERİ

Türkiye Kano Federasyonuna bağlı olarak 4 ayrı grupta yarışmalar düzenlenmektedir.

  1. Durgun su:

Bu türde kano yarışları deniz, göl ve nehir gibi durgun sularda düzenlenmektedir. Kano ve kayak olarak nitelendirilen tekne türleri ile yapılmaktadır. Kayakta teknenin iki tarafında pala bulunurken kanonun tek tarafında pala vardır.

Yarışmalara erkek ve kadınlar ayrı ayrı katılmak durumundadırlar. Yarış tek, iki ve dört kişiden oluşabil mektedir.

  1. Akarsu Slalom:

Adından da anlaşılacağı üzere akarsularda düzenlenmektedir. Adrenalin seviyesi yüksek ve tam bir dikkat gerektiren bir spordur. Burada zeka manevra gücünüzü de unutmamalısınız.

  1. Deniz Kanosu:

Sadece Deniz üzerinde yapılmaktadır.

  1. Dragon Boat:

Meraklısı çoktur ve oldukça eğlencelidir.

Türkiye Kano Federasyonu Kadrosunda;

  • Antrenör sayısı: 442
  • Hakem sayısı: 290
  • Sporcu Sayısı: 1046
  • Kulüp Sayısı: 92 olmak üzere bünyesinde birçok kişiyi bulundurmaktadır.

Kano Sporu Gereksinimleri

KANO SPORU GEREKSİNİMLERİ
KANO SPORU GEREKSİNİMLERİ

Kano kullanmak kas gücü kadar zekayı da gerektiren bir spordur. Doğaya karşı vereceğiniz bir mücadeledir. Düzenli olarak idman yapmanız şarttır. Sosyal yaşamınızdan beslenme düzeninize kadar çok hususta özen içerisinde yaşamanız gerekir. Özellikle profesyonel anlamda Kano ile uğraş vereceklerin bunlara dikkat etmesi gerekir.

Spor yaşamını su ile bağdaştırmayı sevenlerin kano ile tanışması sonrasında bu sporun tutkunu olmaları kaçınılmazdır. İyi bir eğitim ve disiplinli çalışmalar sonrasında sizde kano ile sporun keyfine varabilirsiniz.

 

 


Add Your Comment

* Indicates Required Field

Your email address will not be published.

*